Nowy Lampa, która oświetla ciasne umysły Zobacz większe

Lampa, która oświetla ciasne umysły

Nowy produkt

Lampa, która oświetla ciasne umysły to niezwykła historia Khjentse Czokji Łangcziuka (1909–1960), reinkarnacji wielkiego dziewiętnastowiecznego mistrza Dzimjanga Khjentse Łangpo.

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

37,00 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Czogjal Namkhai Norbu

Lampa, która oświetla ciasne umysły. Życie i czasy urzeczywistionego tybetańskiego mistrza
Khjentse Czokji Łangczuka

Lampa, która oświetla ciasne umysły to niezwykła historia Khjentse Czokji Łangcziuka (1909–1960), reinkarnacji wielkiego dziewiętnastowiecznego mistrza Dzimjanga Khjentse Łangpo. Autor, światowej sławy nauczyciel buddyjski i uczony, a równocześnie siostrzeniec i uczeń Khjentse Czokji Łangcziuka, opisuje ze szczegółami ważne zdarzenia dotyczące życia Czokji Łangcziuka, jego duchowe praktyki i wyzwania, które spotkały go podczas zmian politycznych w Tybecie. Stroniący od ograniczeń religijnych struktur i zainteresowany wyłącznie duchową praktyką Khjentse został uwięziony przez Chińczyków po inwazji na Tybet i zmarł w więzieniu w 1960 r. Dziesięć lat później syn Czogjala Namkhai Norbu, Khjentse Jeszie, został rozpoznany przez J. Św. Sakja Tridzina, głowę szkoły Sakjapa, jako reinkarnacja Khjentse Czokji Łangcziuka.

 

„Ta książka to fascynująca opowieść o jednym z najważniejszych lamów dwudziestowiecznego wschodniego Tybetu, aż do jego śmierci na kilka lat przed nadejściem rewolucji kulturalnej i odrodzenia się we Włoszech. Opowiedziana z perspektywy tradycyjnej tybetańskiej hagiografii historia przedstawiona w niniejszej książce wypełniona jest szczegółami dotyczącymi życia różnych tybetańskich mistrzów tego okresu”

—Janet Gyatso, profesor studiów buddyjskich na Uniwersytecie Harvarda; autorka książek Apparitions of the Self, In the Mirror of Memory oraz Women in Tibet

 

Lampa, która oświetla ciasne umysły to niezwykła opowieść o życiu jednej ze słynnych inkarnacji Khjentse Łangpo, napisana przez jego siostrzeńca i słynnego buddyjskiego nauczyciela. Jest to również zapis duchowego życia w Tybecie z punktu widzenia buddyjskiego mistrza znajdującego się w tradycyjnym środowisku, a następnie – w burzliwych i pełnych przemocy okolicznościach, które naznaczyły historię Tybetu w drugiej połowie XX wieku”.

—Elliot Sperling, profesor studiów euroazjatyckich na Uniwersytecie Indiana

Spis treści

Wprowadzenie tłumacza
Reinkarnacja Dziamjanga Khjentse Łangpo
Dziamjang Czokji Łangpo
Rodzina Łamgo Tsang
Narodziny Dziamjanga Khjentse Czokji Łangczuka
Pierwsze studia i duchowe odosobnienia
Cesja klasztoru Dzongsar
Derge Gonczen
Podróż do Amdo
Pielgrzymka do Centralnego Tybetu
Galingteng
Odkrycie termy Wadżrapaniego
Nadzwyczajne czyny i niezwykłe spotkania
Odkrycie termy Jedzong
Phurba Sępa
O tym, jak ważna jest czysta wizja
Wyjątkowy sen
Śmierć Togdena Czamtena
Inwazja na Tybet i śmierć Dziamjanga Khjentse Czokji Łangczuka
Śmierć Dziamjanga Khjentse Czokji Lodro
Khjentse Jeszi
Chronologia
Przypisy